Jak funguje Zlatý depozit?

Zlatý depozit u rakouské Partner Bank AG v Linci je velmi podobný běžnému účtu v bance. Klient však na něm nedrží hotovost, ale jednorázově nebo postupně (formou spoření) nakupuje investiční zlato, které je fyzicky uloženo v trezoru.

Fyzické zlato od Münze Österreich AG (oficiální rakouská mincovna) může klient na základě prodejního příkazu kdykoliv odprodat zpět bance za aktuální cenu na mezibankovním trhu v Londýně a hotovost je mu zaslána na běžný účet. Odebrat si však může klient i samotné fyzické zlato, a to buď osobně (stačí si dohodnout den převzetí) nebo kurýrem.

Smlouvu o spoření ve zlatě uzavírá klient prostřednictvím společnosti ABEVA Consulting, s.r.o. s Partner Bank AG. Na základě smlouvy je mu otevřen Zlatý depozit. Jak už bylo zmíněno v úvodu, jedná se o bankovní účet vedený ve zlatě.  Peníze poslané na tento bankovní účet banka využije k nákupu zlata pro klienta.

Výhodou je, že ke zlatu na účtu mohou mít přístup současně i dvě osoby. Smlouvu o spoření ve zlatě je možné otevřít také na děti, nebo na právnickou osobu.

K prvnímu nákupu zlata dojde v nejbližším možném nákupním termínu po vkladu, nebo převodu peněz na účet Partner Bank AG vedený pro Českou republiku u Volksbank. Klient může zaslat finanční prostředky na jeho nákup v eurech, možné je však převést i české koruny, u kterých Partner Bank AG následně provede konverzi za středový kurz.

Klient se může rozhodnout ponechat depozitní účet aktivní i poté, co prodá veškeré zlato a nechá si zaslat finanční prostředky na svůj účet. Kdykoliv tak může v budoucnu opět využít depozitní účet k nákupům zlata. Depozit tedy může být otevřený libovolně dlouho.

Jednou z možností je v případě náhlé potřeby hotovosti ponechat zlato na depozitním účtu a místo jeho prodeje požádat banku o lombardní úvěr, což je druh úvěru jištěného zlatem nebo kvalitními cennými papíry. Vzhledem k zajištění jsou úrokové podmínky výhodnější než u klasického úvěru, navíc úroková sazba je transparentní a vychází ze sazeb Evropské centrální banky.


Rakouská mincovna

Münze Österreich AG je celosvětově uznávaná mincovna a významný hráč na mezinárodních trzích. Patří mezi nejvýznamnější mincovny na světě. 

Rakouská mincovna se zabývá produkcí mincí a cihel z drahých kovů, včetně bohaté kolekce mincí a medailí pro sběratele. Také dodává mince do měnového oběhu v mnoha zemích světa. V první řadě však dodává euro mince pro potřeby Rakouské republiky.

Pochlubit se může více než 800 letou historií a zkušenostmi. Od roku 1988 je samostatnou společností a jediným dodavatelem euro mincí pro Rakousko. Ze 100% je Münze Österreich AG vlastněna Rakouskou centrální bankou, přičemž zaměstnává více než 200 lidí a produkuje okolo 450 miliónů mincí ročně.


Výhody:

 • investice do zlata té nejvyšší kvality – 999.9 Fine Gold, 24 karátů

 • zlato je považováno jako pojištění proti znehodnocení peněz a jako uchovatel hodnoty v dobách nejistoty

 • zlato by mělo být nedílnou součástí každého správně diverzifikovaného portfolia

 • varianta jednorázové i pravidelné investice prostřednictvím rakouské Partner Bank AG, Linz

 • nákup investičního zlata nepodléhá DPH

 • investiční zlato, které držítě min. 12 měsíců je od daně z příjmu osvobozeno, takže pokud této výhody využijete, máte maximální zisk bez jakýchkoliv odvodů. Zlatem nebojujete jen proti inflaci, ale snažíte se zhodnotit Váš volný kapitál. Vzhledem k tomu, že je množství zlata omezené a cena tohoto drahého kovu roste již po staletí, zlaté slitky jsou velmi bezpečnou investicí. Koupí investičního zlata dáte šanci svým penězům růst.

Výhody investování do zlata se společností ABEVA Consulting, s.r.o.

 • nákupní cena je transparentní – odvíjí se od vývoje spotového kurzu na londýnském mezibankovním trhu (London Bullion Market)

 • zlato je uskladněno v trezorech rakouské banky Partner Bank AG a je striktně odděleno od majetku banky,  je pouze a jen Vaším majetkem, který je evidován na Vaše jméno

 • vedení depositu v Rakousku, které je chráněno bankovním tajemstvím. Ochrana bankovního    
   tajemství je pro rakouské banky ze zákona povinná a je dokonce ukotvena v rakouské ústavě.    
   Veškeré informace o pohybech na Vašem účtu tak zůstávají pouze mezi Vámi a bankou

 • vývoj stavu účtu je možné sledovat online prostřednictvím Vašeho osobního přístupu

 • zlato je kdykoliv k dispozici k fyzickému odběru, nebo je možné si jej nechat fyzicky zaslat na požadovanou adresu kurýrem či si je osobně vyzvednout

 • zpětný odprodej zlata probíhá za aktuální cenu na londýnském mezibankovním trhu

Bezpečnostní opatření zlatého depozitu 

Prosím dejte zvlášť pozor na následující rizika – kurzovní riziko, úrokové riziko, směnné/měnové riziko, riziko likvidity a výpadu emitenta, bonitní riziko a riziko trhu - které mohou vést ke ztrátě kapitálu. Tento krátky popis není považován za základ pro investiční rozhodnutí resp. smlouvy a nemůže nahradit individuální investiční poradenství. Dbejte na důležité právní informace na konci této strany.


Investice do zlata formou spoření - výhody


 • již od 50 EUR měsíčně

 • možnost vybudovat si během investice vlastní zlaté rezervy

 • postupnými nákupy se průměruje cena, čímž se zajišťujete proti výkyvům ve vývoji ceny zlata -> získáváte výhodu efektem Cost average: při nízkém kurzu bude nakoupeno více zlata a při vysokém kurzu méně