Typy hypoték

Americká hypotéka

Je v podstatě neúčelový spotřebitelský úvěr, který je ale zajištěn nemovitostí. Tento typ hypotéky je velmi oblíbený v USA, proto pojmenování americká hypotéka. Výše úvěru může činit až 80 % tržní hodnoty této nemovitosti. Zjednodušeně, můžete si půjčit na cokoli.
Americké hypotéky mají vyšší vstupní poplatek i vyšší úrokovou sazbu – většinou o cca 2 % oproti účelové hypotéce. Splacení bývá většinou kdykoliv zdarma. Doba splatnosti bývá kratší, než u klasických hypotečních úvěrů účelových .


Hypotéka bez doložení příjmu

Pokud bance nechcete dokládat výši Vašeho příjmu, můžete zvolit právě tuto variantu hypotéky. Jedná se o dlouhodobý hypoteční úvěr na pořízení nemovitosti. Pokud tedy Váš požadovaný úvěr nebude přesahovat polovinu hodnoty zastavované nemovitosti, banky nepožadují klasické doložení příjmu, většinou stačí Vaše prohlášení. Je však potřeba si uvědomit, že se pro banku stáváte rizikovějším klientem a takováto hypotéka je zatížena vyššími úroky, které se přibližují spotřebitelským úvěrům. 

HYPOTÉKA NA PRONÁJEM – V případě financování koupě nemovitosti sloužící k pronájmu banka umožňuje variantu tzv. Buy to Let  (započítání příjmů z budoucího pronájmu). U této varianty je možné započítat do příjmů žadatele příjmy z budoucího pronájmu, a to 60 % obvyklého nájemného stanoveného externím odhadcem banky. Externí odhadce současně posoudí, zda je nemovitost v dané lokalitě pronajímatelná. 

PŘEDHYPOTEČNÍ ÚVĚR – Předhypoteční úvěr je typ spotřebitelského úvěru, který je určen pro financování investic do nemovitostí. Je poskytován v kombinaci s následným hypotečním úvěrem. Umožňuje realizovat investiční záměr klientům, kteří na přechodnou dobu nemají k dispozici nemovitost vhodnou k zajištění hypotečního úvěru a mají zájem o poskytnutí hypotečního úvěru. Často je využíván pro překlenutí období před převodem družstevního bytu do osobního vlastnictví, typicky s roční splatností. Vlastník družstevního bytu totiž nevlastní nemovitost, kterou by mohl ručit, nýbrž jen právo k užívání družstevního bytu. 


Refinancování hypotéky

Končí-li vám v dohledné době fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru, měli byste se rozhlédnout po možnostech refinancování a měli byste si polepšit. A protože banky často sázejí na konzervativnost českých klientů, ale zároveň nyní bojují o jejich úvěry, dost možná se vám vyplatí refinancovat úvěr u konkurenční banky. Pomůžeme Vám s tím a pravděpodobně ušetříte výrazné částky. S tímto postupem je dobré začít přibližně 3 měsíce před koncem fixace úrokové sazby.

Postup sjednání bude velmi podobný tomu, jako byste o úvěr žádali znovu, tedy vše v sekci
Jak na hypotéku?


Navíc k tomuto produktu ještě banky požadují:

  • potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru
  • číslo účtu, kam by nová banka měla prostředky zaslat

  • datum předčasné splátky původního úvěru

  • souhlas původní banky s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě – dočasně

  • příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění po uhrazení pohledávky a vyčíslení zůstatku úvěru

  • fotografie současného stavu nemovitosti (interiér a exteriér)


Původní nebo nový odhad nemovitosti

(ne všechny banky mají stejné požadavky, proto raději uvádíme vše, co by Vás nemělo překvapit)

Pro nás to není nic složitého, se vším Vám poradíme, většinu z toho zařídíme. S námi ušetříte Vaše finanční prostředky.


Hypotéka na družstevní byt

Tento druh hypotéky je co do jejího schválení a získání nejnáročnější, neboť vlastníkem bytu, resp. vlastníkem domu, v němž je byt umístěn, nebudete Vy, ale je jím bytové družstvo a členové tohoto družstva mají na základě stanov právo nájmu k některému z bytů. Družstevní bydlení tak zahrnuje prvky bydlení jak vlastnického, tak i nájemního.

Jsou tři základní možnosti, jak získat družstevní byt, pokud tedy pomineme možnost, že máte celou jeho cenu k dispozici:

  • hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti

  • hypotéka na družstevní byt s pozdějším převodem do vlastnictví (je-li v blízké době plánován převod kupovaného bytu do osobního vlastnictví)

  • hypotéka na družstevní byt bez možnosti jiné zástavy a převodu do osobního vlastnictví

Pro více informací nás kontaktujte  a my se pokusíme najít pro Vás to nejschůdnější a nejlepší řešení, neboť zde je případ od případu velmi odlišný.