Guvernér BOJ vidí budoucnost v potřebě pokračovat v QE

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda ve čtvrtek uvedl, že má v úmyslu pokračovat v silném programu kvantitativního uvolňování centrální banky s cílem dosáhnout cenové stability.

Kuroda, který hovořil v dolní sněmovně parlamentu, současně prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se započalo s diskuzí o tom, kdy nebo jak začít omezovat kvantitativní uvolňování, protože spotřebitelské ceny jsou stále vzdáleny inflačnímu cíli centrální banky na úrovni 2 %.

Analytický tým Abeva Consulting

Zdroj: Barchart.com

Sentiment v eurozóně roste společně s inflačním očekáváním

Středeční údaje Evropské komise ukázaly, že ekonomický sentiment v eurozóně v průběhu listopadu rostl šestým měsícem v řadě, a to na nejvyšší úroveň za posledních více než 17 let. Rostou také inflační očekávání.

Nový nárůst potvrdil solidní ekonomické oživení devatenáctičlenného měnového bloku, a to navzdory silnému euru a politické krizi ve dvou největších členských zemích, tedy v Německu a Španělsku.

Pozitivní sentiment posílila očekávání vyšších cen mezi výrobci a spotřebiteli, což je pozitivní signál pro snahu Evropské centrální banky posunout míru inflace blíž k cílové úrovni.

Měsíční průzkum Evropské komise ukázal, že nálada v eurozóně vzrostla v listopadu na 114,6 z říjnových 114,1 bodů. Průměrná prognóza ekonomů dotázaných v průzkumu agentury Reuters činila 115. Jde o nejvyšší úroveň od října roku 2000 a značně překračuje dlouhodobý průměr na úrovni 100 bodů.

Index celkového podnikatelského klimatu, což je samostatný ukazatel, který poukazuje na fázi hospodářského cyklu, se v listopadu také zvýšil na 1,49 z říjnových 1,44 bodů. U tohoto ukazatele jde o nejvyšší úroveň za posledních deset let. Očekáváním byl nicméně růst na 1,53.

Optimismus pokračoval v růstu také v průmyslovém odvětví a dosáhl 8,2 bodu, což je jeho nejvyšší úroveň od roku 1990, kdy uvedené údaje začaly být shromažďovány.

V eurozóně se hospodářský sentiment v listopadu zlepšil ve všech sledovaných odvětvích kromě maloobchodu, který v listopadu klesl na 4,2 z říjnových 5,5 bodu.

Analytický tým Abeva Consulting

Zdroj: Barchart.com

Po ziscích na Wall Street asijské akcie smíšené

Asijské akciové trhy provázel v průběhu úterního obchodování povětšinou růst poté, co v průběhu pondělní obchodní seance posílily americké akciové tituly, a to v očekávání výsledků sympozia centrálních bankéřů v Jackson Hole v americkém Wyomingu v období od 24. – 26.8.

Shanghai Composite Index rostl o 0,2 procenta na 3,292.30 bodů a Hang Seng v Hongkongu posílil o 1 procento na 27,437.76. Jihokorejský Kospi zaznamenal růst o 0,4 procenta na 2,364.57. Oproti těmto japonský Nikkei 225 oslabil o 0,1 procenta na 19,379.75. Australský S&P-ASX 200 v Sydney přidal 0,2 procenta na 5,738.70 a indický Sensex získal těsně pod 0,1 procenta na 31,282.90.

Akciový index Standard & Poor's 500 dnes, poté co se mu včera podařilo zdolat převahu medvědích obchodníků a zastavit pokles, pokračuje v mírném růstu, částečně v reakci na zveřejněné čtvrtletní výsledky, které převážně překonaly očekávání obchodníků. Průmyslový akciový index Dow Jones v odpoledních hodinách přidává 0,18 procenta na 21,732 a kompozitní Nasdaq roste o 0,4 procenta na 5,817.

Investoři s očekáváním hledí dopředu na každoroční setkání centrálních bankéřů a ekonomů v Jackson Hole v americkém státě Wyoming. První proslovy předsedkyně Federálního rezervního úřadu Janet Yellen a prezidenta Evropské centrální banky Mario Draghi se očekávají ve večerních hodinách v průběhu pátečního dne.

Dle očekávání analytiků předsedkyně Fedu Janet Yellenová ve svém očekávaném projevu pravděpodobně ponechá stranou nízkou inflaci a krizi důvěryhodnosti prezidenta Trumpa a zůstane odhodlaná v normalizaci měnové politiky.

Analytický tým Abeva Consulting

Čeho je dobré si všímat v rámci dnešního konce zasedání Fedu

Není příliš velkou záhadou, co Fed oznámí poté, co poslední schůzka v průběhu dnešního dne skončí. Potřetí v posledních šesti měsících zvýší svou klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu.

Pracovní trh v USA s nezaměstnaností na úrovni šestnáctiletého minima 4,3 % doznal dostatečného posunu k lepšímu, aby se Fed utvrdil v přesvědčení, že je na čase opětovně mírně zvýšit základní úrokovou sazbu. Pohyb ke stále nízké úrovni od 1 do 1,25 procenta pravděpodobně povede k o něco vyšším sazbám u některých spotřebitelských a podnikatelských úvěrů.

Nicméně, kromě oznámení dalšího zvyšování sazeb, v burzovních kuloárech roste očekávání, že by Fed mohl v prohlášení, aktualizovaných prognózách a na tiskové konferenci s předsedkyní Janet Yellenovou, signalizovat jistou změnu stávající politiky. Investoři by například chtěli slyšet, jak rychlé může být v nadcházejících měsících tempo růstu sazeb či zda politická paralýza ve Washingtonu je předmětem zkoumání Fedu.

Výhled pokračování zvyšování úrokových sazeb

Poté, co Fed ponechal základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni blízko nuly po dobu sedmi let, byla tato zvýšena již třikrát, vždy o čtvrtinu bodu. V prosinci 2015, v prosinci loňského roku a potřetí letos v březnu. Dříve ve svém výhledu Fed zmínil, že v letošním roce plánuje zvýšit sazby celkem třikrát.

Ačkoliv investoři téměř na 100 % počítají s tím, že na konci stávajícího zasedání Fed úrokovou sazbu zvýší, kolem výhledu nebo načasování jakéhokoliv dalšího zvyšování v letošním roce panuje mnohem více nejistoty. Někdo očekává další růst sazeb v průběhu září. Jiní ve svých očekáváním dávají více šancí prosincovému termínu.

Mohlo by být, že Fed bude chtít více času na prozkoumání toho, zda zpomalení růstu a inflace na začátku roku 2017 bylo skutečně jen přechodné, jak se Fed vyjádřil v průběhu května nebo zda se nejedná o začátek dalšího propadu, který by mohl zastavit Fed v cestě za dalším růstem sazeb. Investoři budou sledovat jak tón prohlášení Fedu a popis výhledu ekonomiky USA, tak komentáře Yellenové na tiskové konferenci.

Dysfunkce washingtonské politiky

Během své volební kampaně se prezident Donald Trump zavázal prosadit program hlubokých daňových škrtů, omezení regulace, navýšení výdajů na infrastrukturu a tvrdšího prosazování obchodních pravidel. Představil svůj plán jako způsob, jak zrychlit hospodářský růst USA z pomalé 2,1procentní roční míry posledních osmi let. Trump uvedl, že jeho program by mohl zdvojnásobit růst ekonomiky Spojených států na 4 % či více. Nicméně, svůj první rozpočtový plán administrativa nového prezidenta založila na předpokladu dosažení nižšího, přesto stále velmi ambiciózního cíle 3 % ročního růstu.

Problém je v tom, že ekonomická agenda nového prezidenta zůstává pozastavena. Částečně kvůli odporu v Kongresu, částečně kvůli nedostatku podrobností, jak zmíněného dosáhnout. Objevují se také obavy, že by Kongres mohl odložit rozhodnutí o zvýšení federálního dluhového limitu a schválení nového rozpočtu.

Vzhledem k těmto rizikům budou analytici sledovat, zda Fed ve středečních aktualizovaných projekcích nabídne pesimističtější pohled na ekonomiku. Ve své předcházející březnové prognóze předpověděl růst pro letošní a příští rok na úrovni 2,1 %, tedy beze změny od nepatrného tempa posledních let

Investoři budou také hledat jakékoliv náznaky o případné budoucnosti Yellenové, co se setrvání v čele Fedu týká. Po překvapivém volebním vítězství prezidenta Trumpa Yellenová oznámila, že plánuje dosloužit její mandát končící v únoru 2018. Ze strany nového prezidenta padlo v souvislosti se zmíněným několik smíšených signálů, zda by Yellenová mohla být jmenována na druhé funkční období. Mezitím má Trump k dispozici tři volná místa pro doplnění sedmičlenné rady centrální banky, což mu dává příležitost začít ovlivňovat politiku Fedu. Nově nominované nicméně stále ještě bude muset schválit Senát. 

Analytický tým Abeva Consulting

Pravděpodobnost dalších dvou zvyšování sazeb ze strany Fedu přetrvává

Ve včerejším rozhovoru pro stanici CNBC místopředseda FEDu Stanley Fischer řekl, že představy Federálního výboru o dvou dalších zvyšování sazeb v letošním roce zůstávají nezměněny.

S tím, jak se inflace v USA pomalu přibližuje cíli Fedu na hranici 2 %, pokračují američtí centrální bankéři v cestě za postupným odstraňováním monetárního stimulu. Poté, co Fed v průběhu března zvýšil základní úrokové pásmo o 0,25 % na 0,75 – 1 %, měli bychom být dle výhledu z 15.3. do konce roku svědky ještě dvou růstů sazeb.

Fischer řekl, že US centrální banka sleduje jednání o fiskální politice mezi Kongresem a Bílým domem, aniž by předjímala výsledek.

V rozhovoru s novináři později úterý guvernér FEDu Jerome Powell sdělil, že v případě že ekonomika Spojených států bude pokračovat ve svém současném kurzu, nevidí žádné překážky pro pokračování postupného zvyšování sazeb. 

Analytický tým Abeva Consulting

Dle soudu Brexit podléhá rozhodnutí parlamentu

Britská vláda Theresy Mayové bude potřebovat souhlas parlamentu, aby mohla spustit proces opuštění EU. Nové rozhodnutí britského nejvyššího soudu může zpozdit začátek procesu vystoupení z EU, který kabinet chtěl opustit už na konci března. Pro rozsudek hlasovalo 8 z 11 přítomných soudců. Zvrat v samotném Brexitu se však nečeká. Opoziční labouristé slíbili, že budou respektovat výsledek referenda. Bude potřeba, aby zákon prošel standartním parlamentním procesem a opozice k němu mohla přidávat pozměňovací návrhy. Potenciální komplikace by mohla představovat nevolená Sněmovna lordů, jejíž složení není závislé na vůli voličů. Naopak vláda z rozhodnutí soudu nebude muset své kroky konzultovat s regionálními parlamenty, což by mohlo vést k dalšímu prodloužení celého procesu. Zejména ze strany proevropské skotské vlády, jež z unie odejít nechce. Šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová přesto plánuje vlastní hlasování ve skotském parlamentu. Požaduje zejména zvláštní přístup k jednotnému trhu, což ale londýnská vláda odmítá. Brexit odstřihne ostrovní království i od zdroje práva EU a ovlivní tak práva občanů. Na toto upozornil předseda Nejvyššího soudu Spojeného království Lord Neuberger. Ústava říká, že takové změny musí schválit parlament. Jinak by byly porušeny ústavní principy, jež se vinou už staletími.

Analytický tým Abeva Consulting

Čínská ekonomika vzroste jen o 6,5 procenta

Hrubý domácí produkt Číny se v příštím roce zvýší jen o 6,5 procenta. Růst ekonomiky tak zvolní o dvě desetiny procentního bodu. Tempo by tak mělo být nejpomalejší za více než čtvrtstoletí. Předpověděla to Čínská akademie sociálních věd. Zdroj: ČTK

Nepálské banky odmítají přijímat nové indické bankovky

Banky v Nepálu odmítají akceptovat nové indické bankovky v hodnotě 500 a 2000 rupií, jelikož indická centrální banka oficiálně neinformovala sousední himálajský národ o jejich vydání. Narayan Prasad Paudel, oficiální představitel nepálské Rastriya Bank, v prohlášení uvedl, že banky v Nepálu budou moct začít přijímat uvedené bankovky až po obdržení řádného oznámení. Nepál již přestal přijímat staré 500 a 1000 rupiové indické bankovky poté, co byly na začátku stávajícího měsíce s cílem omezit domácí korupci vyřazeny indickou vládou. Dle Paudela používání nových bankovek v Nepálu na jedné straně není nelegální, nicméně ze strany bank budou akceptovatelné až po oficiálním oznámení ze strany indické centrální banky. Indická měna je v Nepálu široce využívána. Nepál s Indií sdílí otevřenou hranici, kdy pro přeshraniční pohyb nejsou zapotřebí víza. Neoficiální odhady hovoří o tom, že v Indii jsou zaměstnány až 2 milióny Nepálců, kteří jsou vypláceni indickou měnou. 

Analytický tým Abeva Consulting

Počet Američanů cílících na nákup vlastního bydlení v září vzrostl

Dle dnešní pravidelné statistiky americké Národní asociace realitních kanceláří vzrostl v průběhu měsíce září v USA počet lidí, kteří podepsali smlouvu na pořízení vlastního bydlení. Společně s včerejší statistikou prodeje nových domů by se mohlo jednat o náznaky, že aktivita na trhu s nemovitostmi ve Spojených státech v posledních měsících letošního roku posiluje. Počet kontraktů na nákup bydlení podepsalo ve Státech v měsíci září meziměsíčně o 1,5% více lidí, než v předešlém měsíci, kdy statistika vykázala pokles o 2,5%. Míra prodejů rostla na jihu a západě USA, zatímco počet uzavřených smluv v chladnějších oblastech Spojených států klesl. Míra prodejů existujících domů v USA pozvolna rostla po většinu letošního roku. Mezi letošním srpnem a zářím vzrostl počet dokončených transakcí o 3,2%. Silnější nárůst prodejů ovlivňuje klesající nabídka dostupných nemovitostí. V současné době činí nabídka dostupných domů v USA 2,04 miliónu, tedy o 6,8% méně, než ve stejném období loňského roku, což má za následek nárůst průměrné ceny o 5,6% na 234.200 USD za jednotku. Pozitivní výsledky z amerického realitního trhu mohou být v následujících týdnech jedním z vodítek Fedu, zda zvýšit či nezvýšit úrokové sazby. (Zdroj: Barchart)

Analytický tým Abeva Consulting

Commerzbank redukuje zaměstnanecké stavy

Vedení německé bankovní společnosti Commerzbank zamýšlí propustit až 9600 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 20 procentům celkové pracovní síly. Druhá největší banka v Německu snížením počtu zaměstnanců cílí na zvýšení ziskovosti banky. Celkové náklady reorganizace by měly dosahovat 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy korun). Bankovní dům tímto krokem reaguje na slabou ziskovost v době nízkých úrokových sazeb a pokles aktivity klientské základny. Současně však německá Commerzbank hodlá zaměstnat až 2300 nových zaměstnanců v prosperujících oblastech. S ohledem na vysoké výdaje na restrukturalizaci se banka rozhodla odvolat výplatu dividendy.

Miliardář Li Ka-shing vsadil na Postal Savings Bank of China

Miliardář Li Ka-shing, nejbohatší v HongKongu, vsadil dlouhodobě na akcie čínské Postal Savings Bank of China od středy obchodované na hongkongské burze. Dle čtvrtečního prohlášení vlastní předseda CK Hutchison Holdings Ltd. společně s jeho třemi dobročinnými nadacemi a synem Victorem Li celkem 11,62% ze všech na hongkongské burze obchodovaných akcií čínské spořitelny. Celkem tak tato investice při současném kurzu dosahuje hodnoty 1,4 miliardy USD. V rámci středečního IPO získala čínská spořitelna 7,4 miliardy USD, což ji činí druhou nejúspěšnější po IPO společnosti Alibaba Group Holding Ltd. v roce 2014. Na rozdíl od některých jiných titulů, jejichž cena po uvedení na burzu zaznamenala silný pokles, se akciím Postal Savings Bank of China podařilo v průběhu čtvrtečního obchodování udržet cenovou hladinu, když oslabily o pouhých 0,01 na 4,76 HKD. 

Ekonomická důvěra v eurozóně po červencovém růstu v srpnu oslabila

Ekonomická důvěra v eurozóně zaznamenala po červencovém nečekaném posílení v průběhu srpna větší pokles, než očekávali analytici. Mohlo by jít o náznaky toho, že dopady rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii se začínají odrážet v náladě firem i domácností.

Dle dnešní statistiky Evropské komise klesl index ekonomického sentimentu v eurozóně v průběhu srpna na 103,5 z červencové úrovně 104,5. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali oslabení na 104,1. Horší než očekávané výsledky vykázaly statistiky sentimentu v sektoru služeb a důvěra manažerů v ekonomickou aktivitu v průmyslovém sektoru, která klesla na nejnižší úroveň za posledních 18 měsíců.

S postojem prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho ponechávajícím do značné míry výhled očekávání budoucích akcí ECB na zasedání Rady guvernérů v příštím týdnu na ekonomických datech, poskytují výsledky statistik možný důvod pro další prohloubení stimulačních opatření  s cílem podpořit ekonomiku EU a růst inflace. V souvislosti s červnovým Brexitem Mezinárodní měnový fond již přistoupil k zhoršení prognózy růstu eurozóny v příštím roce. ECB uveřejní své odhady v průběhu příštího týdne.

Dle jiného samostatného průzkumu inflace v měnovém bloku v průběhu srpna pravděpodobně zrychlila na 0,3% z červencových 0,2%. Eurostat zveřejní předběžné výsledky v průběhu středy společně se statistikou nezaměstnanosti, která by měla ukázat, že míra nezaměstnanosti klesla v červenci v EU na 10%.

Japonský jen přišel v průběhu dnešního dne o všechny včerejší zisky

Japonská měna v průběhu dnešního dne zaznamenala oslabení až o 1,8% poté, co japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že hodlá prosadit fiskální stimulační balíček v objemu přesahujícím 28 biliónů jenů (265 miliard USD). Japonská měna oslabila vůči všem 31 hlavním konkurentům. Abe uvedl, že program bude vyšší než 28 bilionů jenů, přičemž 13 bilionů se bude týkat fiskálních opatření. Propad jenu ještě více podnítil posilování amerického dolaru s tím, jak investoři očekávají výsledky dnes končícího dvoudenního zasedání Fedu, především pak zhodnocení vývoje ekonomiky USA a vodítka ohledně výhledu zvyšování sazeb. Zasedání Fedu předchází pátečnímu jednání Bank of Japan, kde dle očekávání ekonomů guvernér Haruhiko Kuroda oznámí další uvolnění měnové politiky. Poté, co jen propadl v průběhu dne až o 1,8%, se nyní obchoduje přibližně o 0,9% výše na úrovni 105,61 jenů za dolar. Japonskému jenu v průběhu dne nepomohly také spekulace, dle kterých dnes Fed oznámí, že největší ekonomika světa pokračuje i nadále v zlepšování, čímž si znovu o trochu více pootevře zadní vrátka pro případné další zvýšení sazeb ještě do konce letošního roku. 

Asijské akcie ve čtvrtek převážně v růstu

Asijské akcie provázel ve čtvrtek převážně růst. Hlavní japonský index Nikkei 225 přidal v ranním obchodování 1,4% na 16.921,25 bodů, jihokorejský Kospi byl téměř beze změny, hongkongský Hang Seng mírně posiloval o téměř 1% na 21.882,48 a Shanghai Composite přidával 0,1% na 3.030,54.

Japonská média uvedla, že by vláda mohla přemýšlet o novém balíčku podpůrných fiskálních opatření ve výši až 186 miliard USD. Akcie technologických společností v USA uzavřely včerejší obchodní den na Wall Street růstem,  a to v souvislosti s povzbudivými zprávami od Microsoftu, kterému se v průběhu čtvrtého čtvrtletí podařilo vrátit k zisku.

V souvislosti se zmíněným americké akciové indexy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average posílily na nová historická maxima. Dow Jones zaznamenal růst devátým dnem v řadě, což znamená nejdelší růstovou sérii indexu od roku 2013. S&P 500 vzrostl o 0,4%, index Dow Jones přidal 0,2% a kompozitní Nasdaq posílil o 1,1%.

V průběhu dnešního dne nás čeká tisková konference a komentář ze strany Evropské centrální banky, která by mohla poskytnout vodítka ohledně chystaných kroků, které by v souvislosti s nedávným Brexitem mohly pomoct upevnit evropskou ekonomiku.

Dolar se propadá k jedenáctiměsíčnímu minimu

Komodity míří za nejlepším měsícem od roku 2010 a japonský jen prožívá v reakci na akci ne-akci BOJ nejsilnější týdenní nárůst od roku 2008. Americký dolar míří k úrovni nejnižší uzavírací ceny za posledních téměř 12 měsíců. Jde o důsledek známek zpomalování růstu americké ekonomiky, tlumící výhled dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Americká měna oslabila vůči 13 z 16 hlavních měn, zatímco jen zamířil za svým nejmarkantnějším mezitýdenním nárůstem od roku 2008. Propad dolaru je požehnáním pro suroviny a kovy, které pomohlo poslat cenu zlata a stříbra k patnáctiměsíčním maximům. Bloomberg Dollar Spot Index, sledující vývoj dolaru k 10 hlavním světovým měnám klesl New Yorku v 12:15h našeho času o 0,4% a zamířil k mezitýdenní ztrátě 1,8%. Míra očekávání, že Fed na červnovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, klesla na 12%.